آسیکلوویر ، یک داروی ضد ویروس برای درمان تبخال و زونا

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است.  هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر را درمان می کند.  تبخال را به طور کامل درمان نمی کند، اما علائم عفونت را کاهش می دهد.

 

 • اسیکلوویر (به انگلیسی: Acyclovir) ی
 • نام های تجاری : virasorab ،soothelip، herpetad، boots avert
 • دسته دارویی : ضد ویروس
 • میزان خطر مصرف بیش از حد مجاز دارو : بالا
 • میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : کم
 • احتیج به نسخه پزشک : بلی
 • قابل استفاده برای عموم : بلی
 • اشکال دارو: قرص ، محلول،آمپول تزریقی،کرم، پماد چشمی

 

 

درمان تبخال با آسیکلوویر

 

موارد استعمال آسیکلوویر :

 • این دارو برای درمان عفونت های ناشی از تب خال و زخم های ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.ضمنا نوع قرص و آمپول این دارو علاوه بر درمان تب خال در درمان بیماری های دیگر نظیر زونا و آبله مرغان نیز موثر است. ضمنآ پماد چشمی این دارو می تواند موجب از بین بردن عفونت های چشم گردد.

 

مکانیسم اثر :

 • اثرات ارن دارو ظرف ۲۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شود. ضمنآ اثرات دارو مدت ۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می ماند.

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو :

در صورت ابتلا به بیماری ها و درد های زیر، قبل از استعمال و مصرف دارو ، پزشک معالج خود یا پزشک داروساز را در جریان قرار دهید.

 • اگر دردهای مزمن کلیوی و کبدی دارید.
 • اگر دچار عدم مصونیت در سیستم دفاعی بدن شده اید.
 • اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

 

چند نکته مهم :

۱- تبخال تناسلی از راه مقاربت قابل انتقال است و مصرف آسیکلوویر مانع از انتقال نمی شود .
۲- مصرف آسکلوویر در عفونت ساده ابله مر غان در کودکان دارای سیستم ایمنی سالم توصیه نمی شود.
۳- درمان با آسیکلوویر باید بلا فاصله پس از مشاهده اولین علایم عفونت تبخالی اغاز می شود .
۴- شکل تزریقی دارو باید به صورت انفوزیون وریدی مصرف شود.
۵- هنگام مصرف دارو ، جهت جلو گیری از بروز عوارض کلیوی ، باید به مقدار کافی مایعات مصرف شود.

ارسال شده در تاریخ 7 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 1,216 بازدید

آسیکلوویر ، یک داروی ضد ویروس برای درمان تبخال و زونا
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است