آزیترومایسین / مصرف و اثرات جانبی و اطلاعات دارویی آزیترومایسین

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که با باکتری ها مبارزه می کند. آزیترومایسین برای درمان بسیاری از انواع مختلف عفونت های ناشی از باکتری ها از جمله عفونت های تنفسی، عفونت های پوستی، عفونت گوش و بیماری های که از طریق فعالیت های جنسی منتقل می شوند ، استفاده می شود. هم چنین ممکن است برای موارد دیگر نیز تجویز شود.

 

آزیترومایسین .

 

عوارض جانبی آزیترومایسین چیست ؟

در صورتی که واکنش هایی ناشی از حساسیت نسبت به آزیترومایسین مشاهده کردید ، به پزشک خود مراجعه نمایید و از مصرف مجدد آن خودداری نمایید . این علایم می توانند شامل کهیر ، تنگی نفس، تورم در صورت یا گلو باشند . هم چنین واکنش های شدید پوستی مانند تب ، گلو درد ، سوزش چشم ، دانه های قرمز روی سطح پوست زنگ خطری برای عدم ادامه ی مصرف این دارو می باشند .

با وجود آن که مصرف ان دارو ممکن است نیاز باشد اما از عوارض جانبی آن ها نباید غافل شوید . اگرچه تمامی عوارض جانبی آزیترومایسین ممکن است رخ ندهد اما در صورت مشاهده ی هر یک از آن ها با پزشک خود مشورت کنید .

 

عوارض رایج عبارتند از :

 • اسهال
 • تکرر دفع مدفوع
 • عوارض کم تر دیده شده نیز مشمول لیست زیر می باشند :
 • تاول ، خارش، سوزش،  یا قرمزی پوست
  خشکی ، ترک و پوسته پوسته شدن پوست
  تب
  تورم
 • درد شکمی یا معده
 • از دست دادن اشتها
 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • لرز
 • سر درد
 • استفراغ همراه با خون

 

 

اطلاعات مهم :

اگر قبلا این دارو را مصرف کرده اید،و دچار زردی یا مشکلات کبدی شدید نباید این دارو  را مصرف کنید.

 

 

چگونه باید آزیترومایسین را مصرف کنم؟

آزیترومایسین را دقیقا مطابق با تجویز پزشک خود مصرف  کنید.  این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از توصیه مصرف نکنید. دوز و طول درمان ممکن است برای هر نوع عفونت یکسان نباشد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : drugs.com

ارسال شده در تاریخ 20 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها | 1,027 بازدید

آزیترومایسین / مصرف و اثرات جانبی و اطلاعات دارویی آزیترومایسین
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است