آبله مرغان / علائم و درمان بیماری مسری آبله مرغان را بدانید.

آبله مرغان  که همچنین واریسلا نامیده می شود، با خط قرمز مشکی قرمز در سراسر بدن فرد ظاهر می شود. یک ویروس باعث ایجاد این وضعیت می شود. اغلب کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد .

این عفونت معمولا فقط یک بار در بدن هر فرد ایجاد می شود و بیش از یک بار بسیار کم است. و از آنجا که واکسن  آن در اواسط دهه ۱۹۹۰ کشف شد ، موارد ابتلا به این بیماری کاهش یافته است.

 

 آبله مرغان .

 

نشانه های آبله مرغان :

بثورات خارش دار شایع ترین علامت است. عفونت در حدود ۷ تا ۲۱ روز قبل از بثورات و سایر علائم ایجاد می شود.

علائم غیر بثورات ممکن است چند روز طول بکشد و شامل:

 • تب
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • یک یا دو روز بعد از این علائم، بثورات کلاسیک شروع به رشد می کنند.

بثورات قبل از بهبودی به سه مرحله میرسد. این شامل:

 •  در سراسر بدن جوش های  قرمز یا صورتی ایجاد می شود.
 • جوش ها به صورت ورقه ای پر از مایع هستند که نشت می کنند.
 • سپس، پوسته پوسته شده و شروع به بهبودی می کنند.

بثورات ممکن است بسیار خارش داشته باشد. هفت تا ۱۴ روز طول می کشد تا به طور کامل ناپدید شوند.

 

عوامل ایجاد آبله مرغان :

ویروس واریسلا-زوستر (VZV) عفونت را ایجاد می کند. اغلب موارد از طریق تماس با یک فرد آلوده منتقل می شود. این ویروس برای کسانی که در اطراف شما هستند، یک تا دو روز قبل از ظاهر شدن تومورها، مسری است. VZV همچنان مسری است، تا زمانی که تمام قرنیه ها از بین بروند. ویروس می تواند از طریق موارد زیر انتقال یابد :

 • بزاق
 • سرفه
 • عطسه کردن
 • تماس با مایع پاپول

 

چه کسی در معرض خطر ابتلا به  آبله مرغان قرار دارند :

قرار گرفتن در معرض ویروس از طریق عفونت فعال یا واکسیناسیون قبلی، خطر را کاهش می دهد.ویروس می تواند از یک مادر به نوزادش منتقل شود. ایمنی در بارداری حدود سه ماه قبل از زمان تولد است.

عوامل زیر خطر ابتلا را  افزایش می دهد :

 • شما تماس اخیر با یک فرد آلوده داشته اید.
 • شما زیر ۱۲ سال سن دارید
 • شما فرد بزرگسال هستید که با کودکان زندگی می کند.
 • شما زمان را در یک مرکز مراقبت از مدرسه یا کودک صرف کرده اید.
 • سیستم ایمنی بدن شما به علت بیماری یا دارو به خطر افتاده است.

 

تشخیص :

هر زمان که یک بثور ناشناخته در بدن شما  ایجاد می شود ، باید با پزشک خود تماس بگیرید، به ویژه اگر با علائم سردرد و یا تب همراه باشد.

پزشک شما ممکن است بر اساس یک معاینه فیزیکی پلاکت ها بر روی بدن شما یا بدن کودک شما قادر به تشخیص سن آبله مرغان باشد. یا آزمایشات آزمایشگاهی می توانید علت تلقیح را تایید کنید.

 

درمان :

از والدین خواسته می شود که کودکان را از مدرسه دور نگه دارند تا از گسترش ویروس جلوگیری کنند.بزرگسالان آلوده نیز نیاز به اقامت در خانه دارند.

پزشک شما ممکن است داروهای آنتی هیستامین یا پماد موضعی تجویز کند.

شما همچنین می توانید خارش پوست را با روش های زیر درمان کنید :

 • گرفتن حمام های گرم و نرم
 • استفاده از لوسیون
 • پوشیدن لباس سبک

پزشک شما ممکن است داروهای ضد ویروسی را تجویز کند،
معمولا در طول یک یا دو هفته از تشخیص می توانید به فعالیت های عادی باز گردید.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

آبله  در کودکان

آسپرین / اطلاعاتی درباره نحوه صحیح مصرف آسپرین

 

ارسال شده در تاریخ 27 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان , سلامتی | 824 بازدید

آبله مرغان / علائم و درمان بیماری مسری آبله مرغان را بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است